آموزش ایلوستریتور ترسیم مسیر و ویرایش آن
ترسیم مسیر و ویرایش آن با Pen و آشنایی با Fill و Stroke در ایلوستریتور
2 بهمن 1395
آموزش ایلوستریتور آشنایی با Shape Builder Live paint Bucket
آشنایی با Live Paint Bucket و Shape Builder
4 بهمن 1395

ترسیم اشکال ابتدایی با مسیرهای آماده در ایلوستریتور

آموزش ایلوستریتور ترسیم اشکال ابتدایی با مسیرهای آماده
درس دوازدهم : ترسیم اشکال ابتدایی با مسیرهای آماده در ایلوستریتور

برای ترسیم شکل های ترسیمی آماده، ابزارهای مختلفی وجود دارد که امکان ترسیم آزاد یا تنظیمی این ابزارها در Illustrator فراهم شده است که در ادامه به بررسی تعدادی از آنها می پردازیم.

* Line Tool : از این ابزار برای ترسیم خط با طول، زاویه و ضخامت مشخص استفاده می شود. برای ترسیم خط کافی است پس از انتخاب ابزار، در نقطه ای که قرار است به عنوان نقطه شروع خط باشد کلیک و درگ نمایید.ضمن اینکه برای تنظیم پهنای خط، می توانید در نوار Control ابزار، پهنای مورد نظر خود را در بخش Stroke Weight وارد یا تنظیم نمایید. چنانچه پس از انتخاب ابزار، در نقطه شروع خط بر روی صفحه کلیک کنید پنجره تنظیمات آن باز شده که در بخش Length طول خط و در بخش Angle نیز زاویه خط مورد نظر تعیین می گردد. البته با انتخاب گزینه Fill Line خط ترسیمی، با رنگ جاری (Fill) ترسیم خواهد شد.

ابزار Line Segment

ابزار Line Segment

علاوه بر ابزار Line ، یک گروه ابزاری نیز وجود دارد که از آنها برای ترسیم اشکالی مانند مربع و مستطیل، دایره و بیضی، چند ضلعی، اشکال ستاره ای و Flare استفاده می شودکه برای باز شدن این گروه، اشاره گر را بر روی ابزار Rectangle برده و با پایین نگه داشتن دکمه ماوس، آنها را نمایش دهید. برای آشنایی هرچه بیشتر با این ابزار ها، در ادامه به کاربرد هریک از آنها می پردازیم.

ابزارهای ایجاد مسیرهای آماده

ابزارهای ایجاد مسیرهای
آماده

* Rectangle Tool : از این ابزار برای ترسیم مستطیل و مربع استفاده می شود. برای ترسیم یک چهار ضلعی لازم است مراحل ابتدا ابزار را انتخاب نمایید و سپس  در نقطه دلخواه در صفحه درگ کنید تا چهارضلعی ترسیم گردد.

نکته : برای ترسیم مربع هنگام استفاده از این ابزار لازم است کلید Shift را پایین نگه دارید.

چنانچه بخواهید یک چهارضلعی با اندازه مشخص ترسیم کنید پس از انتخاب ابزار Rectangle Tool بر روی صفحه جایی که می خواهید نقطه گوشه و بالای چهارضلعی قرار بگیرد، کلیک کنید تا پنجره تنظیمات باز شود سپس پهنا Width و ارتفاع Height مورد نظر را وارد کرده و بر روی دکمه Ok کلیک کنید تا چهارضلعی مورد نظر با اندازه مشخص ترسیم شود.

 

* Rounded Rectangle Tool : از این ابزار برای ترسیم چهار ضلعی با گوشه های گرد استفاده می شود. برای ترسیم با اندازه مشخص با این ابزار نیز مشابه روش قبلی پس از انتخاب ابزار بر روی صفحه کلیک کنید تا پنجره مربوطه باز شود ، سپس علاوه بر پهنا و ارتفاع، لازم است برای تنظیم میزان گردی گوشه ها در بخش Corner Radius عدد مورد نظر را وارد کنید.

 

با استفاده از گزینه style در نوار Control می توان یک شیوه یا سبک خاص به مسیر اعمال کرد که در این حالت امکان تغییر رنگ مسیر با استفاده از گزینه color وجود ندارد. برای تغییر رنگ لازم است مقدار Style بر روی گزینه بدون رنگ قرار داشته باشد.

 

* Elipse Tool : از این ابزار برای ترسیم دایره و بیضی استفاده می شود. برای ترسیم دایره هنگام استفاده از این ابزار کلید Shift را پایین نگه دارید.

نکته : در صورتی که پس از انتخاب ابزار Elipse نیز بر روی صفحه کلیک کنید می توانید در پنجره باز شده با وارد کردن پهنا و ارتفاع، یک دایره یا بیضی با اندازه مشخص ترسیم نمایید. 

 

* Polygon Tool : با استفاده از این ابزار امکان ترسیم چند ضلعی با تعداد اضلاع و زاویه مشخص، فراهم می شود که در حالت معمول با درگ بر روی صفحه چند ضلعی مورد نظر ترسیم می گردد ولی چنانچه بخواهید زاویه بین اضلاع (Radius) و تعداد اضلاع (Sides) را تعیین کنید کافی است بر روی صفحه کلیک کرده تا پنجره تنظیمات ابزار باز شود. پس از وارد کردن اعداد مورد نظر و کلیک بر روی دکمه Ok چند ضلعی مربوطه ایجاد خواهد شد.

 

* Star Tool : ابزاری برای ترسیم چند ضلعی های ستاره ای است. برای استفاده از این ابزار ابتدا آن را انتخاب کرده سپس بر روی صفحه درگ کنید. البته برای ترسیم یک شکل ستاره ای با تعداد پرهای مشخص نیز کافی است این ابزار را انتخاب کرده و بر روی صفحه کلیک نمایید تا پنجره تنظیمات آن باز شود سپس در بخش Radius1 ، فاصله مرکز تا نقاط داخلی و در بخش Radius2 نیز فاصله مرکز تا نقاط خارجی ستاره تعیین می شود. در ضمن در بخش Points نیز تعداد پرهای تشکیل دهنده شکل ستاره ای مورد نظر تعیین می گردد.

ترسیم ستاره با پنجره تنظیمات

ترسیم ستاره با پنجره تنظیمات

 

* Flare Tool : یکی از ابزار هایی است که جزء ابزار های اختصاصی Illustrator بوده و به لحاظ کارکرد شبیه جلوه Lens flare در نرم افزار Photoshop است که توسط آن می توان به تصویر، یک جلوه نور همراه با پرتوهای آن اضافه کرد. ابزار Flare یک شی ء نورانی با حلقه، هاله نور و تعدادی پرتو ایجاد می کند که در این میان، شیء ایجاد شده دارای یک نقطه مرکزی و یک نقطه انتهایی است که توسط دستگیره های این نقاط، می توان موقعیت شیء و حلقه را تعیین کرد. دستگیره مرکزی در مرکز روشنایی شیء قرار داشته که پرتوهای نورانی از این نقطه شروع می شود.

نحوه ترسیم شیء با ابزار Flare

۱- ابزار Flare را انتخاب کنید.

۲- دکمه ماوس را پایین نگه دارید، برای اینکه نقطه مرکزی شِیء مشخص شود و برای تنظیم اندازه از مرکز شیء نورانی، درگ کنید تا اندازه شیء، اندازه هاله و زاویه چرخش پرتوها تعیین گردد.
۳- دکمه ماوس را مجدداً فشار دهید تا اشیاء نورانی بیشتری به صفحه اضافه گردد. توجه داشته باشید این اشیاء، وقتی جلوه بهتری دارند که روی اشیاء دیگر قرار گیرند.
۴- توجه داشته باشید که در هنگام پایین نگه داشتن دکمه ماوس با کلید های جهت نما می توان پرتوها را اضافه و کم کرد و علاوه بر این با دکمه ~ می توان به صورت تصادفی، حلقه های مختلفی را بر روی صفحه قرار داد.

ترسیم حلقه های نورانی

ترسیم حلقه های نورانی

پایان درس دوازدهم

درس قبلی درس بعدی
مشاهده لیست دروس آموزش مقدماتی ایلوستریتور

مدیر
مدیر
کارشناس ارشد مدیریت استراتژیک ، ایده پرداز ، مشاور در زمینه تبلیغات ، طراح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *