روش های مختلف رنگ آمیزی در نرم افزار ایلوستریتور
7 اسفند 1395
آشنایی با ابزار Mesh و الگوها در ایلوستریتور
آشنایی با ابزار Mesh و الگوها در ایلوستریتور
14 اسفند 1395

شناخت اصول کار با Gradient در ایلوستریتور

شناخت اصول کار با Gradient در ایلوستریتور
درس بیست و چهارم : شناخت اصول کار با Gradient در ایلوستریتور

در قسمت های قبل با نحوه رنگ آمیزی یکنواخت Solid آشنا شدید. در این قسمت می خواهیم با استفاده از پنل و ابزار Gradient با نحوه ساخت و تغییر رنگ های طیفی شما را آشنا نماییم.

نوع رنگ آمیزی Gradient (شیب رنگی) حداقل از دو رنگ تشکیل شده که با انتخاب این دو رنگ، طیف رنگ های موجود بین آنها نیز به صورت تدریجی تشکیل می شود. در Illustrator دو نوع طیف رنگی Linear (خطی) و Radial (شعاعی) وجود دارد که با استفاده از آنها می توان شیب رنگ های مختلف و بسیار متنوعی ایجاد کرد.

۱- ایجاد شیب رنگی خطی

برای این منظور ابتدا لازم است پنل Gradient را بر روی صفحه نمایش دهید، سپس از بخش Type اقدام به انتخاب گزینه Linear نمایید. همان طور که مشاهده می کنید در پایین پنل یک نوار رنگی وجود دارد که در حالت معمول دارای دو دستگیره تعیین رنگ است. با دابل کلیک روی هر یک از این دستگیره ها، جعبه رنگی در اختیار طراح قرار می گیرد که امکان تعیین رنگ مورد نظر را برای آن قسمت فراهم م یکند. ضمن اینکه برای اضافه کردن رنگ به طیف موجود م یتوانید با کلیک در فضای خالی بین دو رنگ، اقدام به اضافه کردن دستگیر ههای اضافی و تعیین رنگ برای آنها نمایید. توجه داشته باشید که گزینه Angle در پنل زاویه شیب رنگی و Opacity میزان شفافیت رنگ را تعیین می کند. علاوه بر این گزینه Location نیز درصد رنگ انتخابی را مشخص خواهد کرد.

 نکته : برای حذف هر یک از دستگیره ها کافی است دستگیره مورد نظر را به سمت پایین درگ نمایید.

 نکته : در صورتی که پنل Swatches باز است می توانید با درگ رنگ انتخابی از این پنل بر روی هریک از دستگیره های شیب رنگی (Gradient) ، رنگ مورد نظر را بر روی آنها اعمال کنید.

رنگ های گرادیان خطی و تنظیمات آنها

رنگ های گرادیان خطی و تنظیمات آنها

۲- ایجاد شیب رنگی شعاعی

برای ایجاد رنگ های شعاعی نیز مشابه روش قبل عمل کرده یعنی از بخش Type ابتدا گزینه Radial را انتخاب وسپس در بخش انتخاب رنگ، اقدام به تعیین رنگ مورد نظر نمایید. تنها تفاوتی که در پنل شیب رنگی شعاعی اتفاق می افتد، فعال شدن گزینه Aspect Ratio یا نسبت شعاع طولی به شعاع عرضی دایره رنگ مورد نظر است که با استفاده از آن می توان این نسبت را به دلخواه تغییر داد.

Gradient شعاعی و تنظیمات آنها

Gradient شعاعی و تنظیمات آنها

 نکته :  در صورتی که بخواهید از شیب رنگ های آماده نیز استفاده کنید کافی است به بخش Library پنل Swatches رفته و از بخش Gradient رنگ شعاعی مورد نظر را انتخاب کنید. در این حالت پنل شیب رنگ اختصاصی آن با رنگ های آماده نمایش داده می شود که می توان آن را بر روی شیء انتخاب شده اعمال نمایید.

آشنایی با ابزار Gradient

همان طور که مشاهده کردید با استفاده از پنل Gradient می توان شیب رنگ های مختلف خطی یا شعاعی را بر روی اشیاء اعمال کرد اما همان طور که مشاهده می کنید جدایی پنل از شیء مورد نظر کمی برای طراحان ایجاد محدودیت می کند. به همین منظور ابزاری تحت همین عنوان وجود دارد که برای راحتی کار طراحان و کاربران می تواند به طور مستقیم بر روی شیء با شیب رنگ قرار گرفته و تمامی تنظیمات پنل را به شیوه ای ساده تر و کاربردی تر انجام دهد. برای آشنایی بیشتر با این ابزار و کاربرد های ویژه آن مراحل زیر را انجام دهید:

۱- یک شیء دلخواه را که به صورت شیب رنگ پُر شده، انتخاب نمایید.

۲- از جعبه ابزار برنامه، (Gradient Tool (G را انتخاب کنید.در این حالت ابزار Gradient به صورت یک خط گرادیان، بر روی شیء مورد نظر قرار می گیرد که در ابتدای این خط یک دایره و در سمت دیگر آن یک چهارضلعی قرار دارد. با قرار گرفتن اشاره گر بر روی این خط، دستگیره های تنظیم رنگ نمایان می شوند که با درگ می توان شیب رنگ اعمال شده بر روی شیء را تغییر داد. برای اینکه بیشتر با این ابزار آشنا شوید به نکات زیر دقت کنید:

می توان با کلیک و درگ کردن ابزار Gradient بر روی شیء انتخابی، جهت شیب رنگ موردنظر را تنظیم کرد.

تغییر جهت Gradient

تغییر جهت Gradient

در شیب رنگ های خطی، اشاره گر با قرار گرفتن در کنار چهارضلعی خط Gradient، به شکل زاویه ای در می آید. هرچند که با پایین نگه داشتن کلید Alt و درگ کردن چهارضلعی خط Gradient نیز همین عمل اتفاق می افتد که می توان در جهت عقربه های ساعت یا در خلاف جهت آن، زاویه شیب رنگ اعمال شده بر روی شیء را تنظیم کرد.

چرخش شیب رنگ

چرخش شیب رنگ

در شیب رنگ های شعاعی با استفاده از این ابزار و با درگ کردن دایره خط Gradient، می توان مرکز شعاع دایره مورد نظر را تغییر داد.

جابه جایی مرکز گرادیان

جابه جایی مرکز گرادیان

در صورتی که بخواهید با استفاده از ابزار Gradient به طیف رنگ های موجود، رنگ جدیدی اضافه شود کافی است مانند پنل Gradient در بین دستگیره ها کلیک کرده و با دابل کلیک بر روی دستگیره نیز از جعبه رنگ باز شده رنگ مورد نظر را انتخاب کنید.

تغییر رنگ گرادیان

تغییر رنگ گرادیان

با استفاده از دستور Expand در منوی Object می توان با تعیین تعداد اشیاء شیب رنگ از بخش Specify تعداد سطوح رنگی را تعیین کرد.

تعیین تعداد اشیاء سطوح رنگی

تعیین تعداد اشیاء سطوح رنگی

 

پایان درس بیست و چهارم

درس قبلی درس بعدی
مشاهده لیست دروس آموزش مقدماتی ایلوستریتور

مدیر
مدیر
کارشناس ارشد مدیریت استراتژیک ، ایده پرداز ، مشاور در زمینه تبلیغات ، طراح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *