آموزش ایلوستریتور ترسیم اشکال ابتدایی با مسیرهای آماده
ترسیم اشکال ابتدایی با مسیرهای آماده در ایلوستریتور
2 بهمن 1395
آموزش ایلوستریتور آشنایی با مسیرهای ترکیبی pathfinder compound path
آشنایی با مسیر ترکیبی Compound Path و Pathfinder در ایلوستریتور
12 بهمن 1395

آشنایی با Live Paint Bucket و Shape Builder

آموزش ایلوستریتور آشنایی با Shape Builder Live paint Bucket
درس سیزدهم : آشنایی با Live Paint Bucket و Shape Builder

نحوه ایجاد یک گروه نقاشی (Live Paint Bucket)

در بعضی از پروژه های گرافیکی، گاهی اوقات نیاز به آن است که در مسیرهای پیچیده و ترکیبی، اقدام به رنگ آمیزی زیر مسیرها و زیر بخش های تشکیل دهنده مسیر اصلی نماییم.برای این منظور بهترین روش گروه بندی اشیاء در قالب یک مجموعه است. یکی از ابزار هایی که توسط آن می توان، ابتدا یک مسیر را به بخش های تشکیل دهنده آن تقسیم کرده و سپس این زیر بخش ها را رنگ آمیزی کرد، ابزار Live Paint Bucket است.کاربرد اصلی این ابزار برای رنگ آمیزی اشکال بر پایه Face و Edge می باشد.منظور از Face ، سطوح مشترک مسیرهاست که می تواند توسط نرم افزار به عنوان زیر مسیرهای مستقل رنگ آمیزی شود و علاوه بر این Edge نیز خطوط یا لبه هایی هستند که در هنگام استفاده از ابزار Live Paint Bucket می توانند به عنوان خطوط تقسیم کننده مسیر آنها را به بخش های مستقل قابل رنگ آمیزی تبدیل نمایند. در حقیقت کار با این ابزار مانند رنگ آمیزی یک کتاب یا آبرنگی کردن یک طرح بدون رنگ است.
به عنوان مثال فرض کنید یک دایره را با دوخط عمود برهم بخواهیم رنگ آمیزی کنیم برای این منظور لازم است مراحل زیر را انجام دهیم:

۱- ابتدا با ابزار انتخاب، مسیرهای مورد نظر را انتخاب نمایید.

۲- به منوی Object و زیر منوی Live paint رفته و دستور (Make (Alt+Ctrl+X را اجرا کنید. در این حالت یک کادر با هشت دستگیره در اطراف اشکال گروه بندی شده ظاهر می شود که علاوه بر امکان جابه جایی،
می توان آنها را به صورت گروهی تغییر اندازه نیز داد.

۳- از جعبه ابزار برنامه، ابزار (Live Paint Bucket (K را انتخاب کرده و بر روی بخش های مختلف، مسیرها با رنگ های مختلف کلیک کنید.

نحوه ایجاد یک گروه نقاشی Live Paint Bucket

نحوه ایجاد یک گروه نقاشی Live Paint Bucket

 

نکته : پس از مرحله انتخاب مسیرها، می توان بدون دستور make و به طور مستقیم نیز با ابزار Live Paint Bucket ، بر روی زیر مسیرها با رنگ های مختلف کلیک کرده و آنها را رنگ آمیزی کرد.

نحوه پاک کردن یک اثر هنری (Erase Artwork)

در نرم افزار Illustrator دو ابزار کاربردی برای پاک کردن ترسیمات وجود دارد که توسط آنها می توان بخشی یا ناحیه مشخصی از اثر هنری مورد نظر را پاک کرد.

ابزار Eraser Tool Path : این ابزار برای پاک کردن بخشی از یک مسیر مورد استفاده قرار می گیرد. : Eraser Tool Path ابزار این ابزار زمانی مفید است که بخواهید یک مسیر کامل را به یک قطعه مسیر محدود کنید علاوه بر این، این ابزار برای مسیرهای ترکیبی، مسیرهای داخلی گروه های نقاشی و حتی مسیرهای برشی (Clipping Path) کاربرد دارد. برای استفاده از این ابزار مراحل زیر را انجام دهید:

١ ترسیم مورد نظر را انتخاب کنید.

٢ ابزار Eraser Tool Path را انتخاب نمایید.

٣ برای پاک کردن بخشی از مسیر، کافی است در امتداد مسیر مورد نظر توسط این ابزار درگ نمایید.

ابزار Eraser Tool : از این ابزار نیز برای پاک کردن بخشی از یک ترسیم یا پاک کردن کامل شیء ترسیمی استفاده می شود. برای پاک کردن کامل یک ترسیم توسط Eraser Tool مراحل زیر را انجام دهید:

١ اشیاء مورد نظر را انتخاب کنید.

٢ ابزار Eraser Tool را انتخاب نمایید.

٣ در اطراف محدوده شیء یا اشیاء مورد نظر درگ کنید.

البته برای ایجاد خطوط عمودی، افقی و مایل، در هنگام استفاده از ابزار، کلید Shift را پایین نگه دارید. ضمن اینکه اگر در هنگام استفاده از ابزار، کلید Alt را پایین نگه دارید و یک محدوده چهارضلعی در اطراف اشیاء ایجاد نمایید، موجب پاک کردن کامل اشیاء داخل محدوده خواهید شد.

 

ابزار Eraser Tool Path و Eraser برای پاک کردن هر قسمت از گروه اشیاء

ابزار Eraser Tool Path و Eraser برای پاک کردن هر قسمت از گروه اشیاء

 

آشنایی با ابزار Shape Builder

از این ابزار در نرم افزار Illustrator برای ساخت اشکال به سه روش ادغام و تجزیه و حذف استفاده می شود.به طوری که توسط این ابزار می توان چند مسیر مختلف را با هم ادغام و یک مسیر ترکیبی ایجاد کرد. ضمن
اینکه این ابزار می تواند چند مسیر را که در بخش هایی با یکدیگر هم پوشانی دارند بر اساس لبه و محدوده های تشکیل شده به زیر مسیرهای آنها تجزیه کند، منظور از Edge یا لبه قسمتی از مسیر است که با هیچ مسیر دیگری اشتراک نداشته و مفهوم محدوده یا Region نیز به مسیرهای بسته موجود در اشکال ترسیمی گفته می شود.علاوه براین با حذف لبه ها و محدوده های مورد نظر نیز می توان شکل جدید ایجاد کرد.

نحوه ایجاد اشیاء با Shape Builder

١ با استفاده از ابزار Selection مسیرهای مورد نظر برای ایجاد اشکال جدید را انتخاب کنید.

٢ ابزار Shape Builder را انتخاب نمایید.

٣ برای تجزیه یا شکستن مسیرها به زیر مسیرهای تشکیل دهنده آنها توسط این ابزار،پس از انتقال اشاره گر بر روی لبه یا محدوده مورد نظر به حالت هاشور خورده در آمده که با کلیک در این قسمت، شیء تجزیه یا شکسته خواهد شد. البته پس از اتمام کار می توانید از ابزار Selection برای جداکردن، مسیرهای ایجاد شده استفاده نمایید.

تجزیه یا شکستن مسیرها با ابزار Shape Builder

تجزیه یا شکستن مسیرها با ابزار Shape Builder

در صورتی که بخواهید، مسیرها با یکدیگر ادغام شوند، کافی است به جای مرحله قبل، پس از انتخاب Shape Builder در امتداد مسیرهای مورد نظر درگ نمایید با رها کردن دکمه ماوس، مسیرهای مورد نظر، ادغام  خواهند شد.

ادغام مسیرها با ابزار Shape Builder

ادغام مسیرها با ابزار Shape Builder

نکته : چنانچه در هنگام استفاده از ابزار Shape Builder کلید Alt را پایین نگه داشته و بر روی زیر مسیرها کلیک کنید موجب حذف آنها خواهد شد. با این روش نیز می توان اشکال جدید ایجاد کرد.

تنظیم خصوصیات Shape Builder

برای این منظور بر روی ابزار مورد نظر دابل کلیک کرده تا پنجره مربوطه باز شود.

پنجره تنظیمات ابزار Shape builder

پنجره تنظیمات ابزار Shape builder

همان طور که در پنجره تنظیمات Shape Builder مشاهده می کنید گزینه های زیر وجود دارد:

Gap Detection : تشخیص میزان فاصله بین اشیاء در هنگام استفاده از ابزار

Consider Open Filled Path As Closed : توجه به مسیر های باز و قرار دادن یک لایه نامرئی برای تبدیل آنها به محدوده یا مسیر بسته

In Merge Mode,Clicking Stroke Splits The Path : با انتخاب این گزینه، در صورت کلیک بر روی دور خط ها، عمل تقسیم مسیر صورت می گیرد.

Fill : با انتخاب این گزینه و رفتن اشاره گر ابزار بر روی مسیر، علامت هاشور نشان داده خواهد شد.

Highlight Stroke When Editable : با انتخاب رنگ این گزینه، دور خط های قابل ویرایش شیء مورد نظر با رفتن اشاره گر ابزار بر روی آنها، به رنگ انتخاب شده در می آیند.

 

پایان درس سیزدهم

درس قبلی درس بعدی
مشاهده لیست دروس آموزش مقدماتی ایلوستریتور

مدیر
مدیر
کارشناس ارشد مدیریت استراتژیک ، ایده پرداز ، مشاور در زمینه تبلیغات ، طراح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *