آموزش ایلوستریتور آشنایی بآ path pencil pen
آشنایی با Pen ، Pencil و Path در ایلوستریتور
28 دی 1395
آموزش ایلوستریتور ترسیم اشکال ابتدایی با مسیرهای آماده
ترسیم اشکال ابتدایی با مسیرهای آماده در ایلوستریتور
2 بهمن 1395

ترسیم مسیر و ویرایش آن با Pen و آشنایی با Fill و Stroke در ایلوستریتور

آموزش ایلوستریتور ترسیم مسیر و ویرایش آن
درس یازدهم : ترسیم مسیر و ویرایش آن با Pen و آشنایی با Fill و Stroke در ایلوستریتور

نحوه ترسیم مسیر توسط ابزار Pen

حال که انواع نقاط در یک مسیر را آموختید، به نحوه ترسیم مسیر و ایجاد نقاط مختلف توسط ابزار Pen می پردازیم. برای این منظور کافی است پس از انتخاب این ابزار (کلید میانبر P) در نقطه مورد نظر بر روی صفحه کلیک کنید. همان طور که مشاهده می کنید یک نقطه گوشه در ابتدای مسیر ایجاد می شود. حال اگر در ادامه در نقطه دوم نیز کلیک کنید، در این حالت نرم افزار نقاط اول و دوم را توسط یک پاره خط به یکدیگر متصل می کند. توجه داشته باشید که اگر به جای کلیک، از کلیک و درگ استفاده کنید به جای نقطه گوشه، این بار دستگیره هایی ظاهر می شوند که باعث ایجاد یک نقطه منحنی خواهند شد.

به عنوان مثال فرض کنید بخواهیم یک مسیر به شکل S ایجاد کنیم برای این منظور لازم است مراحل زیر را انجام دهید:

۱- ابزار Pen را انتخاب کنید.

۲- در اولین نقطه کلیک و درگ نمایید تا یک نقطه منحنی ایجاد شود.

۳- در دومین نقطه نیز کلیک و درگ نمایید تا نقطه منحنی اول به نقطه منحنی دوم متصل شود. البته در هنگام درگ لازم است دستگیره حاصل از نقطه منحنی دوم را به سمت پایین درگ نمایید.

ترسیم شکل S با ابزار Pen

ترسیم شکل S با ابزار Pen

از آنجایی که در هنگام ترسیم مسیرها باید امکان اضافه کردن، حذف و یا تغییر نقاط به یکدیگر وجود داشته باشد، می توان با کلیک بر روی ابزار Pen و سپس پایین نگه داشتن دکمه ماوس باعث باز شدن زیر ابزار های آن شد. در این حالت برای اینکه تمامی ابزار های زیر مجموعه Pen در دسترس باشد بهتر است پس از باز شدن زیر منوی مربوطه بر روی علامت فلش سمت راست زیر منو کلیک نمایید تا این مجموعه ابزاری به صورت یک پنل قابل  جابه جایی در دسترس طراح باشد.

مجموعه ابزارهای زیرگروه Pen

مجموعه ابزارهای زیرگروه Pen

همان طور که مشاهده می کنید در این زیر منو یا پنل اختصاصی، برای حذف نقاط از مسیر ابزار Delete Anchor Point را انتخاب کرده و بر روی نقطه مورد نظر کلیک کنید. در مقابل برای اضافه کردن نقطه نیز ابتدا ابزار Add Anchor Point را انتخاب کرده سپس بر روی Stroke یا مسیر مورد نظر کلیک کنید ضمن اینکه برای تبدیل نقاط به یکدیگر می توان از ابزار Convert Anchor Point استفاده کرد.

نکته : برای تبدیل نقاط به یکدیگر، علاوه بر ابزار Convert Anchor Point از نوار کنترل برنامه از بخش convert نیز می توان استفاده کرد. 

نکته : در هنگام استفاده از ابزار Pen با پایین نگه داشتن دکمه Alt این ابزار به ابزار Convert Anchor Point تبدیل شده و سبب تبدیل نقاط به یکدیگر می شود.

 

ویرایش مسیرها در Illustrator

در Illustrator برای اینکه بتوان نقاط موجود در مسیر ها را مشاهده یا ویرایش کرد می توانید از ابزار Direct Selection استفاده کنید. با فعال کردن این ابزار کلید میانبر A کافی است بر روی خطوط محیطی اشکال یا همان Stroke کلیک کنید، در این حالت نقاط موجود در یک مسیر قابل مشاهده و دستگیره های موجود آنها در اختیار کاربر قرار می گیرد که می توان با درگ کردن دستگیره های نقاط، اقدام به ویرایش و تغییر شکل آنها کرد.

دستگیره های تغییر در یک مسیر

دستگیره های تغییر در یک مسیر

نکته : همان طور که مشاهده کردید، در هنگام ترسیم یک نقطه منحنی توسط ابزار Pen به طور پیش فرض نقاط Symmetrical ایجاد می شوند، در حالی که هنگام استفاده از ابزار Direct Selection و درگ کردن دستگیره های نقطه منحنی مورد نظر، نقاط Symmetrical به نقاط Smooth تبدیل می شوند البته با پایین نگه داشتن کلید Alt مشاهده خواهید کرد که این ابزار تغییر شکل می دهد که در این حالت می توان با گرفتن دستگیره ها، نقطه منحنی مورد نظر را به یک نقطه Cusp تبدیل کرد.

 

آشنایی با Fill و Stroke

در ترسیمات انجام شده در نرم افزار های برداری، معمولاً دو بخش در هر ترسیم مشاهده می شودکه شامل Fill یا بخش پرکننده و Stroke یا خط دور است. منظور از Fill یا بخش پرکننده یک ترسیم، یک رنگ (Color) ، الگو (Pattern) ، یا شیب رنگی (Gradient) است که داخل شکل ترسیمی را تشکیل می دهد و بخش Stroke نیز خط دور قابل مشاهده یک شی ء، یک مسیر یا خطوط تشکیل دهنده در یک گروه نقاشی (Live Paint group) را شامل می شود که شما می توانید پهنا و رنگ آن را تنظیم نمایید. علاوه بر این امکان ترسیم خط چین یا خط های دور با سبک های مختلف وجود دارد.

در پایین جعبه ابزار برنامه، دو مربع قرار دارد که برای تنظیم رنگ Fill و Stroke از آنها استفاده می شود. برای تنظیم رنگ، کافی است بر روی هریک از مربع ها دابل کلیک کرده سپس در پنل باز شده رنگ دلخواه را انتخاب نمایید. البته برای تعیین رنگ علاوه بر این روش، می توان با کلیک بر روی رنگ یکی از پنل های Control, Color Swatches, Gradient panel, Swatch library اقدام به تعیین رنگ مورد نظر کرد.

تنظیم رنگ Stroke و Fill

تنظیم رنگ Stroke و Fill

در پایین مربع های رنگ پرکننده و خط دور نیز سه مربع دیگر قرار گرفته که اولین مربع از سمت چپ، برای اعمال رنگ یکنواخت، مربع دوم برای اعمال رنگ طیفی یا شیب رنگ و مربع سوم نیز برای بدون رنگ کردن محدوده پرکننده یا خط دور اشیاء استفاده می شود.

نکته : با انتخاب یک ترسیم و با کلیک در پنل Color ، رنگ مورد نظر به شکل اعمال می شود ضمن اینکه با Shift+Click در این پنل نیز مد رنگی آن تغییر خواهد کرد.

نکته : برای انتخاب رنگ Fill و Stroke در نوار کنترل چنانچه از Shift+Click استفاده نمایید پنل تنظیم کننده رنگ برای تعیین رنگ مورد نظر نمایش داده خواهد شد.

 

آشنایی با ابزار Width Tool

گاهی در هنگام ترسیم مسیرها با اشکالی مواجه می شویم که دارای خط دورها یا خطوط ترسیمی هستند که دارای پهنای متغیری در طول مسیر است. یکی از ابزارهای پرکاربرد در هنگام ترسیم مسیر ها که توسط آن می توان ضخامت های مختلف و متغیری به یک قطعه مسیر یا Stroke اعمال کرد، ابزار Width Tool است که با کلید ترکیبی Shift+W نیز در جعبه ابزار برنامه فعال می شود. برای آشنایی هرچه بیشتر با این ابزار و کاربرد های آن مراحل زیر را انجام دهید:

۱- با استفاده از ابزار های ترسیم مسیر مانند Pen قطعه مسیر دلخواهی ترسیم نمایید.

۲- از جعبه ابزار برنامه، ابزار Width Tool را انتخاب کنید.

۳- اشاره گر ماوس را بر روی نقطه دلخواهی از مسیر قرار دهید تا در کنار اشاره گر علامت + ظاهر شود.

۴- با کلیک و درگ در نقطه مورد نظر مشاهده خواهید کرد در این نقطه دستگیره هایی ظاهر می شود که با درگ به سمت بیرون، موجب افزایش یکسان ضخامت مسیر در نقطه مورد نظر و با درگ به سمت داخل، ضخامت ایجاد شده به صورت یکسان کاهش می یابد. ضمن اینکه با پایین نگه داشتن کلید Alt در هنگام استفاده از این ابزار می توان دستگیره های مورد نظر را در یک جهت تغییر داده و به صورت غیر یکسان موجب تغییر ضخامت مسیر شد.

تغییر ضخامت مسیر

تغییر ضخامت مسیر

توجه داشته باشید که توسط ابزار Width tool امکان اضافه کردن بیش از یک نقطه به یک مسیر برای ایجاد ضخامت های متفاوت نیز وجود دارد.

پایان درس یازدهم

درس قبلی درس بعدی
مشاهده لیست دروس آموزش مقدماتی ایلوستریتور

مدیر
مدیر
کارشناس ارشد مدیریت استراتژیک ، ایده پرداز ، مشاور در زمینه تبلیغات ، طراح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *