آموزش مقدماتی Illustraror
آموزش مقدماتی نرم افزار Adobe Illustrator CC 2017
20 دی 1395
آموزش ایلوستریتور تنظیمات پیش فرض
تنطیمات پیش فرض محیط کار Illustrator
23 دی 1395

آشنایی با قسمت های مختلف محیط نرم افزار

آموزش ایلوستریتور آشنایی با محیط کار
درس دوم : آشنایی با قسمت های مختلف محیط نرم افزار

محیط کار در برنامه (Workspace ) علاوه بر قسمت های رایج که در سایر نرم افزارها مشاهده می کنید مانند نوار دستورات، نوار ابزار و… دارای یکسری بخش های اختصاصی نیز است که در شکل زیر مشاهده می کنید:

در Workspace  چند بخش اصلی وجود دارد که به معرفی هریک از این بخش ها می پردازیم:

 

آموزش تصویری آشنایی با محیط نرم افزار Illustrator

نوار منو Menu Bar

همانطور که مشاهده می کنید این نوار شامل ۹ منوی اصلی است که در هریک از این منو ها دستورات و زیر گزینه هایی برای انجام عملیات بر روی اثر گرافیکی مورد نظر وجود دارد. بعضی از این دستورها را در سایر نرم افزارهای گرافیکی مشابه نیز مشاهده کرده اید (Help File Edit View Window )  در عین حال بعضی  از گزینه ها نیز (Object Type Select Effect) اختصاصاً برای Illustrator ایجاد شده اند.

 

نوار کنترل Control

بسیاری از ابزارهای موجود در جعبه ابزار برنامه دارای ویژگی ها و تنظیمات اختصاصی برای انجام عملیات هستند که این موارد همواره در نوار کنترل قابل دسترسی، تغییر و تنظیم است به طوری که با تغییر پارامترهای موجود در این نوار می توان عملکرد ابزار انتخابی را تنظیم کرد. در صورتی که این نوار بر روی صفحه وجود ندارد کافی است به منوی Window رفته و گزینه Control را فعال کنید.

 

آموزش تصویری تنظیمات پنل کنترل

 

جعبه ابزار Toolbox

جعبه ابزار برنامه که به طور پیش فرض در قسمت چپ پنجره اصلی قرار دارد و حاوی ابزار های مختلفی برای انتخاب، جابه جایی، ترسیم، تصحیح، ویرایش، تایپ متن و بسیاری ابزار های کاربردی دیگر برای طراحی و تصویر سازی است که کاربران می توانند به کمک این امکانات و ابزارهای ویژه عملیات مختلفی را بر روی پروژه های گرافیکی مورد نظر خود انجام دهند.

جعبه ابزار و لیست ابزارهای آن

جعبه ابزار و لیست ابزارهای آن

 

جعبه ابزار برنامه می تواند به صورت تک ستونی یا دو ستونی بر روی صفحه نمایش داده شود که برای این منظور می توانید بر روی علامت مربوط به پنل کلیک نمایید. نکته قابل توجه در مورد ابزارهایی که در گوشه پایین و سمت  راست آنها یک فلش کوچک به معنای گروه ابزاری وجود دارد، آنست که با کلیک بر روی ابزار و پایین نگه داشتن دکمه ماوس برای چند لحظه سایر ابزارهای موجود در این گروه نمایش داده خواهد شد و علامت فلش موجود در این قسمت به معنای وجود گروهی از ابزارهای مرتبط به هم است که در ادامه در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

نحوۀ استفاده از ابزار ها در برنامه

همان طورکه در جعبه ابزار برنامه مشاهده کردید، ابزار های متفاوتی در گروه های مختلفی وجود دارد که می توانید با انتقال مکان نما بر روی هر ابزار نام ابزار و حرف میانبر یا Hotkey انتخاب ابزار را مشاهده کنید.
مثال: مکان نما را بر روی اوّلین ابزار از سمت چپ منتقل کنید. پس از چند لحظه مشاهده خواهید کرد که نام ابزار Selection tool  و یک حرف میانبر  V نمایش داده می شود. علاوه بر کلیک بر روی ابزار ها با زدن حرف مربوط به هر ابزار از صفحه کلید نیز می توانید ابزار مربوطه را انتخاب نمایید.
اگر به ابزار های موجود در جعبه ابزار دقت کنید مشاهده خواهید کرد در گوشه پایین و سمت راست بعضی از آنها مثلث کوچکی دیده می شود که به معنای وجود یک گروه ابزاری است. اگر بر روی این ابزار ها کلیک کرده و دکمه ماوس را برای چند لحظه پایین نگه دارید سایر ابزار های موجود در این مجموعه نمایان می شوند. البته با Alt+click بر روی این ابزار ها نیز می توان نوع ابزار را در مجموعه ابزاری موردنظر تغییر داد.

ابزار های گروهی جعبه ابزار و جداسازی آنها

ابزار های گروهی جعبه ابزار و جداسازی آنها

نکتهٔ قابل توجه در مورد ابزار های گروهی نرم افزار Illustrator این است که با باز شدن گروه ابزاری مورد نظر، در سمت راست زیر گروه باز شده علامت فلشی قرار دارد که می توان با کلیک بر روی آن، این ابزار ها را به صورت یک پنل مستقل در کنار دست طراح یا کاربر موردنظر قرار داد تا عملیات انجام شده توسط این گروه ابزاری براحتی و با سرعت بیشتری انجام گیرد این امکان به خصوص در مورد ابزارهای ترسیمی مانند ابزار pen بسیار مفید خواهد بود.

 

پالت متحرک یا نوار پنل  Floating Palette

این قسمت که در سمت راست محیط کار است floating palette نام دارد که شامل تنظیماتی برای سایر خصوصیات اشیا است و به طور معمول برای تغییر رنگ ها و ضخامت یا پهنای stroke استفاده می شود. به طور پیش فرض در آن پنجره های کوچکی وجود دارد که بر روی سایر  پنجره ها باز می شود. به این پنجره های کوچک پنل گفته می شود. تعدادی از پنل ها همزمان با باز شدن برنامه به صورت  پیش فرض در پنجره اصلی نمایان می شوند. پنل ها در حقیقت به عنوان پنجره هایی برای مدیریت عملیات در حال انجام برنامه به کمک کاربر می آیند به عنوان مثال بزرگنمایی، ترکیب رنگ، لایه ها، کانال ها، مسیر ها و به طور کلی برای انجام عملیات بر روی تصاویر مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به طور اختصاصی به بررسی تعدادی از این پنل ها خواهیم پرداخت.

نحوۀ استفاده از پنل ها در برنامه

جدا از پنل هایی که با اجرای برنامه معمولاً بر روی صفحه نمایان می شوند، برای فعال کردن یک پنل و نمایش آن بر روی صفحه از منوی Window  بر روی نام پنل مربوطه کلیک کنید.
همان طور که در پنجره برنامه مشاهده می کنید پنل هایی که وجود دارند به صورت گروهی قرار گرفته اند، به طوری که هر گروه معمولاً از چند پنل تشکیل شده که برای استفاده از آنها لازم است بر روی زبانه مربوط به پنل کلیک نمایید. در این حالت پنل فعال بر روی سایر پنل ها قرار می گیرد.

گروه های پنل و انتخاب پنل ها

گروه های پنل و انتخاب پنل ها

یکی از ویژگی های پنل ها در Illustrator شناور بودن آنها ست به طوریکه می توان با درگ کردن آنها را به هر نقطه ای از صفحه و در بالای هر پنجره ای که خواستید قرار دهید. هر پنل در گوشه سمت راست و بالای خود یک دکمه دارد که با کلیک بر روی این دکمه می توان دستورات اختصاصی مربوط به هر پنل را باز کرده و از آنها استفاده کرد. برای بستن آن می توانید از کلید  Esc  استفاده کنید.

فعال نمودن منوی پنل

فعال نمودن منوی پنل

در پنل های گروهی چنانچه بخواهید ترتیب پنل ها را عوض کرده یا یک پنل را از گروه مربوطه جدا نمایید کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

۱ ابتدا بر روی آیکن مربوط به پنل مورد نظر کلیک نمایید تا باز شود.
۲ در پنل باز شده بر روی زبانه پنل دلخواه رفته و با پایین نگه داشتن دکمه ماوس، آن را به بیرون درگ نمایید.
به عنوان مثال در پنل های برنامه بر روی پنل Color کلیک کرده تا باز شود  سپس زبانه مربوط به این پنل را گرفته و به بیرون درگ نمایید همانطور که مشاهده می کنید پنل به صورت مستقل از سایر پنل ها بر روی صفحه شناور است.

شناور کردن پنل ها

شناور کردن پنل ها

برای قرار دادن مجدد آن در گروه مربوطه یا در محل کانال پنل ها که در سمت چپ و راست پنجره اصلی برنامه قرار دارد مجدداً زبانه پنل را گرفته و آن را در فضای نامبرده قرار دهید. البته برای جای دهی پنل ها، نوار آبی رنگی در محل مربوطه ظاهر خواهد شد. پنل ها مانند سایر پنجره ها قابلیت بستن، حداقل کردن و تغییر اندازه را دارند. البته تعداد معدودی از پنل ها نیز قابلیت تغییر اندازه ندارند.

در هنگام استفاده از پنل های لنگری، چنانچه بخواهید پس از باز کردن پنل، با کلیک بر روی  صفحه، به صورت خودکار پنل بسته شود کافی است بر روی یکی از پنل ها کلیک راست کرده و گزینه  Auto Collapse Iconic Panels را فعال نمایید.

 

آموزش تصویری کار با پنل ها 

 

نوار وضعیت

این نوار که در قسمت پایین پنجره اصلی نرم افزار قرار دارد دارای بخش هایی شامل بخش بزرگنمایی سند، انتخاب بوم موردنظر و بخش نمایش اطلاعات مربوط به فایل مورد نظر است. برای نمایش اطلاعات مربوط به سند مورد نظر کافی است بر روی مثلث موجود در این بخش کلیک کرده سپس با انتخاب گزینه show زیر منوی مربوط به آن را باز نمایید:

نوار وضعیت و منوی نمایش اطلاعات فایل

نوار وضعیت و منوی نمایش اطلاعات فایل

ArtBoard Name نام بوم جاری را نمایش می دهد.

Current Tool نام ابزار فعال را نمایش می دهد.

Date and Time تاریخ و ساعت جاری سیستم را نمایش می دهد.

Number Of Undoes تعدا دفعات برگشت به حالت قبل را نمایش می دهد.

Document Color Profile پروفایل مربوط به رنگ سند جاری را نمایش می دهد.

پایان درس دوم

درس قبلی درس بعدی
مشاهده لیست دروس آموزش مقدماتی ایلوستریتور

مدیر
مدیر
کارشناس ارشد مدیریت استراتژیک ، ایده پرداز ، مشاور در زمینه تبلیغات ، طراح

4 Comments

 1. sana گفت:

  من نوار کنترل پنل رو ندارم چطوری باید فعالش کنم لطفا جواب بدید ممنون.

 2. حامد گفت:

  همه ی پنل ها در نوار منو ->window قابل انتخاب هستند

 3. نیلوفر گفت:

  از قسمت window فعال کنید

 4. ندا گفت:

  دستتون درد نکنه مطلب کاربردی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *