آشنایی با انواع متن در ایلوستریتور
آشنایی با انواع متن در ایلوستریتور
7 مرداد 1396
کارگاه طراحی InfoGraphic
12 دی 1396

آشنایی با پالت پاراگراف

درس بیست وهفتم : آشنایی با انواع متن در ایلوستریتور

آشنایی با پالت پاراگراف

اگر هنگام کار با متون پاراگرافی نیازمند تغییرات و تنظیماتی بودید، می توانید از پنل اختصاصی پاراگراف استفاده کنید. برای فعال کردن این پنل می توانید از منوی Window|Type|Paragraph استفاده نمایید.

همان طور که قبلاً گفتیم Illustrator برای انجام عملیات مختلف دارای فضاهای کاری اختصاصی است که در مورد متن ها، شما می توانید از منوی window و زیر منوی workspace فضای کاری typography را انتخاب نمایید تا پنل های مورد نیاز در صفحه قرار داده شوند.

پالت پاراگراف

پنل پاراگراف

 

 نکته : برای تغییر سریع فونت یا قلم در متون مختلف کافی است ابتدا با ابزار انتخاب، متن مورد نظر را انتخاب کنید سپس در نوار کنترل روی یک فونت دلخواه کلیک کرده تا به حالت انتخاب درآید، سپس با ابزارهای مکان نمای صفحه کلید و یا دکمه غلتکی وسط ماوس فونت را عوض کنید. مشاهده خواهید کرد که همزمان با این تغییر، فونت متن نیز عوض می شود.

اعوجاج دادن متن

برای ایجاد پیچ و تاب یا انحنا در متن می توانید از گزینه Make Envelope در نوار کنترل استفاده کنید. برای این منظور، ابتدا متن مورد نظر را توسط ابزار Selection انتخاب کرده سپس با کلیک بر آیکن Make Envelope در نوار کنترل، پنجره ای باز می شود که در آن می توانید نوع انحنا را مشخص کنید. همان طور که درشکل مشاهده می کنید از بخش Bend می توان انحنا یا اعوجاج متن را در دو جهت افقی و عمودی به میزان دلخواه تعیین کرد. علاوه بر این از بخش Style نیز امکان تعیین شکل انحنای مورد نظر فراهم است.

پنجره تنظیمات اعوجاج متن

پنجره تنظیمات اعوجاج متن

 

نحوه قرار دادن متن بر روی مسیر

شاید در تعدادی از پروژه های گرافیکی متن هایی را دیده باشید که بر روی یک خط راست قرار ندارد بلکه احساس می شود متن مورد نظر بر روی یک مسیر خاص جای گذاری و تراز بندی شده است. چگونه می توان این سری از متون را طراحی کرد؟ در جواب به این پرسش باید گفت در اکثر نرم افزار های گرافیکی از جمله Illustrator می توان از تکنیکی تحت عنوان » قرار دادن متن بر روی مسیر « استفاده کرد. برای آشنایی بیشتر با این روش و کاربرد های آن در این قسمت به بررسی آن می پردازیم. برای این منظور کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

جاگذاری متن بر روی شکل

جاگذاری متن بر روی شکل

١- یک مسیر دلخواه بر روی صفحه ترسیم نمایید. در مسیرهای بسته نباید شکل دارای رنگ پرکننده و دور خط باشد. در این قسمت از یک مسیر دایره ای شکل استفاده خواهیم کرد.

٢ ابزار Type On A path Tool را انتخاب کنید، همان طور که مشاهده می کنید اشاره گر ماوس تغییر شکل می دهد که می توانید با کلیک بر روی خط مسیر اقدام به تایپ متن مورد نظر نمایید.

تایپ متن بر روی مسیر

تایپ متن بر روی مسیر

 

 نکته :  چنانچه برای تایپ متن بر روی مسیر از ابزار Type Tool استفاده کنید، با قرار گرفتن اشاره گر بر روی مسیر شکل آن دایره ای شکل شده و با تایپ متن مشاهده خواهید کرد متن در داخل مسیر قرار می گیرد در همین حالت اگر کلید Alt را پایین نگه دارید اشاره گر متن بر روی مسیر نمایان شده که با کلیک بر روی مسیر می توان متن مورد نظر را بر روی مسیر تایپ کرد.

٣- پس از اینکه متن را بر روی مسیر تایپ کردید برای جابه جایی و تغییر جهت مسیر کافی است ابزار Direct Selection tool را انتخاب نمایید در این حالت بر روی مسیر سه دستگیره نمایان می شود که عبارت اند از:

  • دستگیره های ابتدا و انتها که از آنها برای جابه جایی استفاده می شود برای این منظور ابزار Direct Selection tool را بر روی خط عمودی دستگیره قرار داده تا به شکل پیکان مشکی رنگی در آید سپس در جهت مورد نظر اقدام به جابه جایی متن نمایید.
  • دستگیره میانی که از آن برای جابه جایی و تغییر جهت متن به داخل و خارج مسیر استفاده می شود برای استفاده از این دستگیره نیز با ابزار Direct Selection tool بر روی خط دستگیره قرار گرفته تا به شکل پیکان مشکی رنگ در آمده سپس با جابه جایی آن به سمت بالا و پایین، اقدام به تغییر جهت متن نمایید.
ویرایش متن بر روی مسیر

ویرایش متن بر روی مسیر

آشنایی با ابزار (Touch Type Tool (Shift + T

در سیستم عامل هایی مانند ویندوز ۷ و یا ۸ یا سایر سیستم عامل هایی که از تکنولوژی لمسی استفاده می کنند، در نرم افزار Illustrator ابزار هایی تعبیه شده که با این تکنولوژی ها سازگار باشد و امکان استفاده راحت تر و ساده تر را به صورت لمسی برای طراحان فراهم نماید. یکی از این ابزار ها در بخش ابزار های متن قرار داشته و  Touch Type Tool نام داشته ضمن اینکه با کلید های ترکیبی Shift+T نیز در دسترس است. برای این منظور به کمک این ابزار بر روی کاراکتر دلخواه کلیک کنید تا دستگیره های تغییر اندازه، جابه جایی و چرخش در اختیار شما قرار گیرد سپس اقدام به تغییرات مورد نظر بر روی هریک از کاراکتر های متن نمایید از این ابزار در طراحی لوگو و عناوین موجود در یک صفحه استفاده می شود.

کاربرد ابزار Touch Type

کاربرد ابزار Touch Type

 

تبدیل متن به حالت Outline

یکی دیگر از روش های تغییر کاراکترهای متنی استفاده از روش Outline است با این روش متن مورد نظر به یک مسیر تبدیل می شود که هریک از کاراکترهای آن از طریق نقاط موجود بر روی کاراکتر قابل تغییر است. از این روش برای ایجاد عناوین جذاب و فانتزی، و جلب توجه بیننده در یک پروژه گرافیکی استفاده می شود. برای استفاده از این امکان، ابتدا متن مورد نظر را انتخاب کرده سپس با کلیک راست از منوی زمینه ای یا از منوی Type دستور (Create Outlines(Shift+Ctrl+O متن مورد نظر را به یک مسیر قابل تغییر تبدیل کرده، سپس با تغییر نقاط و جابه جایی آنها در هریک از کاراکترها به کمک ابزار Direct Selection در جعبه ابزار برنامه اقدام به تغییر شکل کاراکتر مورد نظر نمایید. در این حالت توجه داشته باشید که اگرچه ساختار شکلی متن تغییر می کند ولی ویژگی هایی مانند Stroke و Fill بدون تغییر باقی می مانند.

 

کاربرد در روش Out line

کاربرد در روش Out line

 

پایان درس بیست و هفتم

درس قبلی درس بعدی
مشاهده لیست دروس آموزش مقدماتی ایلوستریتور

مدیر
مدیر
کارشناس ارشد مدیریت استراتژیک ، ایده پرداز ، مشاور در زمینه تبلیغات ، طراح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *