آشنایی با ابزار Mesh و الگوها در ایلوستریتور
آشنایی با ابزار Mesh و الگوها در ایلوستریتور
4 مرداد 1396
آشنایی با پالت پاراگراف
11 دی 1396

آشنایی با انواع متن در ایلوستریتور

آشنایی با انواع متن در ایلوستریتور
درس بیست و ششم : آشنایی با انواع متن در ایلوستریتور

متن را میتوان یکی از عناصر بسیار کاربردی در پروژه های گرافیکی دانست که از آن به عنوان یک رسانه پرنفوذ در انتقال مفاهیم و توضیحات موجود در یک صفحه به مخاطب، استفاده می شود. به طور کلی متون موجود در نرم افزارهای گرافیکی را م یتوان به دو دسته اصلی متون هنری (Artistic Text) و متون پاراگرافی (Paragraph Text) تقسیم کرد که در این میان متون هنری، بیشتر در متن های کوتاه، عناوین موجود در صفحات گرافیکی و طراحی لوگوها مورد استفاده قرار م یگیرند. در حالی که متون پاراگرافی همان طور که از نام آنها پیداست کاربرد اصلی شان در ایجاد عبار تها و متن های طولانی و توضیحات موجود در یک صفحه می باشد.

در نرم افزار Illustrator به متون هنری اصطلاح Point Type گفته می شود. Point Type در حقیقت یک خط عمودی یا افقی از متن است که از نقطهٔ کلیک، شروع شده وتا قسمتی که کاراکترهای متنی ادامه می یابند،
گسترش داده می شود.

Type Tools

Type Tools

نحوۀ ایجاد یک متن هنری

همان طور که پیش از این گفتیم متون هنری، در طراحی عناوین یک صفحه، لوگو ها و متون کوتاه کاربرد دارند. برای ایجاد آنها در نرم افزار کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

١- ابزار (Type Tool (T را برای متون افقی یا ابزار Vertical Type Tool را برای متون عمودی انتخاب کنید.

٢- بر روی صفحه در نقطه ای که می خواهید متن ازآنجا شروع شود کلیک کرده سپس اقدام به تایپ متن مورد نظر نمایید.

نکته : دقت کنید بر روی شی ء ای کلیک نکرده باشید؛ زیرا در این حالت متن شما به یک متن پاراگرافی یا متن روی مسیر تبدیل خواهد شد.

٣- متن مورد نظر را وارد کنید.

٤- در پایان تایپ متن با ابزار Selection Tool متن مورد نظر را انتخاب نمایید.

 نکته : در این حالت اگر از دستور Shift+Ctrl+B) View|Show Boundig Box) استفاده کنید کادر اطراف متن مخفی شده و یک Anchor Point یا نقطه لنگری در یک طرف متن ظاهر می شود که می توانید با کلیک بر روی گزینه های ترازبندی (Align Center) در نوار کنترل، محل قرار گیری متن نسبت به نقطه لنگری را تغییر دهید.

 نکته : برای انتخاب متن کافی است با ابزار Type Tool بر روی متن مورد نظر درگ کرده یا با کلیک بر روی متن و استفاده از کلید های ترکیبی Ctrl+A اقدام به انتخاب کل متن مورد نظر نمایید.

برای انجام تنظیمات کاراکتری بیشتر بر روی متن مورد نظر می توانید علاوه بر پنل Character در نوار کنترل به منوی Window و زیر منوی Type رفته و گزینه Character را اجرا نمایید. کلید ترکیبی Ctrl+T نیز همین عمل را برای شما انجام خواهد داد.

نحوه ایجاد یک متن پاراگرافی

پاراگراف را می توان مجموعه ای از کلمات مرتبط به هم دانست که در قالب یک یا چند جمله در کنار یکدیگر قرار می گیرند. به عبارتی زمانی که در هنگام تایپ متن کلید Enter را می زنیم و مکان نما به سطر بعد می رود یک پاراگراف جدید ایجاد شده است. برای ایجاد متن پاراگرافی در نرم افزار کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

١- برای تعریف یک متن ناحیه ای یا پاراگرافی، یکی از روش های زیر را مورد استفاده قرار دهید:

  • ابزار (Type Tool (T را برای متون افقی یا ابزار Vertical Type Tool را برای متون عمودی انتخاب کنید. در ادامه به جای کلیک بر روی صفحه، اقدام به کلیک و درگ نمایید و یک محدوده دلخواه برای متن پاراگرافی مورد نظر ایجاد کنید.
  • یک شکل دلخواه که قرار است به عنوان محدوده تایپ تعیین گردد انتخاب کرده و روی صفحه ترسیم نمایید. ( توجه داشته باشید شکل ترسیمی بدون دور خط و رنگ پرکننده باشد زیرا به صورت اتوماتیک Illustrator در هنگام تایپ متن، آنها را حذف خواهد کرد) سپس یکی ازابزار های Vertical Type Tool  , Type Tool , Vertical Area Type Tool , Area Type Tool را انتخاب کرده و بر روی خطوط مسیر یا شیء مورد نظر کلیک کنید.

٢- در نوار کنترل فرمت متن مورد نظر را از طریق پنل Paragraph یا Character تنظیم نمایید.

٣- بر روی کادر متن یا شیء کلیک کرده و سپس اقدام به تایپ متن مورد نظر نمایید. همان طور که مشاهده می کنید هنگامی که متن به انتهای کادر می رسد به صورت خودکار به خط بعد منتقل می شود ضمن اینکه با استفاده از کلید Enter نیز می توان با ایجاد یک پاراگراف جدید به خط بعد منتقل شد.

 نکته : چنانچه متن قرار گرفته در کادر بیشتر از اندازه کادر باشد در گوشه سمت راست و پایین آن علامت + ظاهر می شود که به معنای سرریز متن است. به طوری که با تغییر اندازه کادر متن در جهت افقی یا عمودی با استفاده از دستگیره های میانی کادر، متن مخفی شده نمایش داده خواهد شد. البته چنانچه بر روی علامت مثبت یا سرریز متن کلیک کنید اشاره گر به شکل فلش روی نقطه چین در آمده که می توانید با کلیک درگ در ناحیه دیگر از صفحه ادامه متن مورد نظر را در یک کادر متنی مجزا مشاهده نمایید.

 

پایان درس بیست و ششم

درس قبلی درس بعدی
مشاهده لیست دروس آموزش مقدماتی ایلوستریتور

مدیر
مدیر
کارشناس ارشد مدیریت استراتژیک ، ایده پرداز ، مشاور در زمینه تبلیغات ، طراح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *