آموزش ایلوستریتور راهنمای استفاده از Help
راهنمای استفاده از Help در Illustrator
23 دی 1395
آموزش ایلوستریتور نحوۀ مرتب سازی پنجره فایل های باز شده
نحوۀ مرتب سازی پنجره فایل های باز شده در ایلوستریتور
25 دی 1395

باز کردن و ایجاد اسناد جدید در Illustrator

آموزش ایلوستریتور باز کردن و ایجاد اسناد جدید
درس پنجم : اصول باز کردن و ایجاد اسناد جدید در Illustrator

از آنجایی که Illustrator یک نرم افزار ترسیمی برداری می باشد اوّلین اقدام در انجام عملیات بر روی طرح ها و ترسیم ها، باز کردن آن در محیط برنامه است. همان طور که می دانید آثار ترسیمی را می توان از همان ابتدا در نرم افزار ایجاد کرد و به تصویر سازی در اسناد مربوطه پرداخت یا اینکه بر روی اسناد ایجاد شده در سایر نرم افزار ها به انجام عملیات پرداخت. در این بخش با انواع روش های باز کردن اسناد و مدیریت آنها در محیط Illustrator و همچنین ایجاد یک سند آشنا خواهیم شد.

روش اول:

در این روش کافی است به منوی File رفته و سپس گزینه Open را انتخاب کنید در ادامه با انتخاب فایل مورد نظر از مسیر مربوطه و کلیک بر روی دکمه Open فایل در محیط Illustrator باز خواهد شد.

باز کردن یک سند

باز کردن یک سند

 

نکته : با استفاده از دستور File | Open Recent Files می توان لیست فایل هایی را که اخیراً باز نموده و با آنها به انجام عملیات پرداخته اید را مشاهده کرده و با کلیک بر روی اسم فایل مورد نظر آن را مجدداً باز نمایید.

روش دوم:

یک روش سریع نیز برای باز کردن فایل ها در محیط Illustrator وجود دارد که نیازی به استفاده از منوهای برنامه نیست. در این روش کافی است بر روی فضای خالی و خاکستری رنگ پنجره اصلی دوبار کلیک نمایید. با این عمل پنجره Open باز خواهد شد که می توانید با انتخاب فایل مورد نظر از مسیر مربوطه آن را به محیط برنامه بار گذاری نمایید. با کلید ترکیبی Ctrl+O نیز می توان پنجره Open را باز کرد.

نحوۀ ایجاد سند جدید

برای اینکه یک پروژه گرافیکی را از ابتدا شروع کنید نیاز به باز کردن یک سند جدید دارید، اما باز کردن فایل جدید در Illustrator با نرم افزاری مانند Photoshop که به لحاظ کارکرد مشابه آنست، چند تفاوت اساسی دارد. یکی از این تفاوت ها، امکان باز کردن یک سند با تعداد صفحات دلخواه Artboard است در حالیکه در Photoshop تنها امکان ایجاد فایل با یک صفحه وجود دارد. علاوه بر این در Illustrator بخشی به نام Bleed یا ناحیه نشتی وجود دارد که حاشیه اطمینان برای برش خروجی نهایی در هنگام چاپ را تنظیم می کند. برای اینکه بیشتر با این پنجره و بخش های مختلف آن آشنا شوید، مراحل زیر را دنبال کنید :

(اگر از ورژن های قدیمی تر نرم افزار ایلوستریتور استفاده می نمایید شاید مکان برخی گزینه ها متفاوت باشد)

۱- به منوی File رفته و گزینه New را اجرا کنید یا از کلید ترکیبی Ctrl+N استفاده نمایید.

باز کردن سند جدید

باز کردن سند جدید

۲- در لیست Profile یکی از پیش تنظیمات مورد نظر خود را انتخاب کنید.

  • Recent : فایل هایی که اخیرا آنها را ویرایش نموده اید.
  • Saved: لیستی از فایل هایی که قبلا آنها را ذخیره نموده اید.
  • Mobile : پروفایل ایجاد سند برای انواع دستگاه های الکترونیکی مانند تلفن همراه
  • Print : پروفایل ایجاد سند برای انجام عملیات چاپی
  • Web : پروفایل ایجاد سند برای صفحات وب
  • Film & Video: پروفایل ایجاد سند برای انجام خروجی های ویدیویی و تلویزیونی
  • Art & Illustration : پروفایل ایجاد سند های استاندارد هنری مانند کاتالوگ ، پوستر ها و انواع کاغذ های استاندارد مانند A4

۳- در پنجره سمت راست در بخش PRESET DETAILS نام دلخواهی را برای سند خود تایپ نمایید.

۴- با توجه به پروفایل انتخاب شده، اندازه های متفاوتی در اختیار کاربر قرار  می گیرد. هرچند که در بخش Width و Height می توان به صورت Custom یا سفارشی نیز ابعاد پهنا و ارتفاع را تنظیم کرد.در همین بخش Unit واحد اندازه گیری Orientation عمودی یا افقی بودن صفحه را تنطیم نمایید.

۵- در بخش  Artboards می توانید تعداد صفحات گرافیکی یا بوم های موجود در یک سند را تنظیم نمایید. به همین دلیل با تنظیم بیش از یک صفحه گزینه Spacing در بخش More Setting فعال خواهد شد که با استفاده از آن می توان فواصل بین بوم ها را تنظیم کرد.

۶-  Bleed فضای امن ناحیه چاپ صفحه را از بالا (Top) پایین (Bottom) چپ (Left) و راست (Right) تنظیم می کند.

۷- Color Mode : تعیین مد یا حالت رنگ برای سند مورد نظر که برای اسناد ایجاد شده برای مانیتور یا تلویزیون از RGB و برای اسناد چاپی از CMYK استفاده می شود ضمن اینکه از Grayscale نیز برای حالت رنگ خاکستری استفاده می کنیم.

بر روی گزینه More Settings کلیک کرده تا تنظیمات پیشرفته تری برای ایجاد یک سند جدید در اختیار شما قرار گیرد. در پنجره باز شده علاوه بر تنظیمات فوق گزینه های زیر وجود دارد:

Raster Effect : تعیین کیفیت یا تفکیک پذیری (Resolution) صفحات در اسناد با ساختار پیکسلی یا Raster از آن استفاده می شود.

Preview Mode : از این گزینه برای پیش نمایش اسناد در حالت پیشفرض (Default) که همان حالت برداری یا (Vector) است ، پیکسلی (Pixel) و خروجی چاپ (Overprint) استفاده می شود.

پس از انجام تنظیمات فوق بر روی دکمه Create کلیک کرده تا فایل جدید بر روی صفحه نمایش داده شود.

 

پایان درس پنجم

درس قبلی درس بعدی
مشاهده لیست دروس آموزش مقدماتی ایلوستریتور

مدیر
مدیر
کارشناس ارشد مدیریت استراتژیک ، ایده پرداز ، مشاور در زمینه تبلیغات ، طراح

1 Comment

  1. نیکی گفت:

    سلام وقت بخیر.ایلاستریتور من فایل جدید ایجاد نمیکند.مشکلش چیه و چطور حلش کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *