فضای مورد نیاز برای سایت شما
20 بهمن 1394
راهنمای بهینه سازی نرخ تبدیل
بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) راهنمایی برای کسب و کارهای کوچک
20 اردیبهشت 1395

بهینه سازی نرخ تبدیل یا CRO چیست؟

بهینه سازی نرخ تبدیل

بهینه سازی نرخ تبدیل

بهینه سازی نرخ تبدیل یا CRO به این معنی است که ما توانسته­ایم چند درصد از بازدیدکنندگان سایت را به خریدار محصول خود تبدیل کنیم و از آنها درآمد ایجاد کنیم.
بهینه سازی نرخ تبدیل نسبت مستقیم با سود شما دارد و در صورتی که این فرآیند را به خوبی انجام دهید، با هزینه­ای بسیار اندک سود بسیار زیادی برای کسب و کار آنلاین خود ایجاد می­کنید. در واقع هر سایت اینترنتی برای بدست آوردن بازدیدکننده باید هزینه کند و از روش­های مختلف به دنبال ایجاد ترافیک و افزایش بازدیدکننده خود باشد، در بسیاری از مواقع لازم است که برای تبلیغات هزینه انجام شود و در صورتی که هزینه تبلیغات را به تعداد بازدید حاصل از آن تبلیغ تقسیم کنیم، هزینه هر یک نفر بازدیدکننده از آن تبلیغ مشخص می­شود. اگر برای یک سایت فرضی، هزینه هر بازدیدکننده هدفمند را ۱۰۰۰ تومان در نظر بگیریم و از هر ۱۰۰ نفر بازدیدکننده یک نفر خرید انجام دهد، نرخ تبدیل ما یک درصد است و برای هر خریدی که از سایت انجام می­شود صد هزارتومان هزینه شده است و در صورتی که سود ما کمتر از این مبلغ باشد متضرر خواهیم شد. اما اگر نرخ تبدیل خود را از یک درصد به پنج درصد افزایش دهیم، فروش ما پنج برابر خواهد شد و هزینه تبلیغات ما همان هزینه قبلی است و برای جبران هزینه تبلیغات به طور متوسط در هر فروش باید بیست هزارتومان سود کرده باشیم و اگر نرخ تبدیل را به بیست درصد افزایش دهیم، هزینه تبلیغات ما برای هر فروش تنها پنج هزارتومان خواهد بود.
پیچیده کردن فرآیندهای فروش و داشتن مراحل سخت و زیاد در وب سایت، یکی از عواملی است که باعث خواهد شد نرخ تبدیل شما کاهش پیدا کند. اگر سایت ما مراحل زیادی برای فروش داشته باشد، کاربران در مراحل مختلف از انجام عملیات مورد نظر صرف نظر می­کنند و این موضوع دلایل مختلفی دارد که از جمله آنها می­توان به پیچیدگی کار با سایت، کندی سایت، مردد بودن در پرداخت مبلغ و… اشاره کرد. ساده­سازی فرآیندهای فروش و همچنین کوتاه کردن آنها می­تواند نرخ تبدیل را افزایش دهد و از طرف دیگر قرار دادن روش­های مختلف دستیابی به دکمه خرید در بهبود فروش سایت بسیار موثر است.

افزودن بخش راهنما در سایت و معرفی بخش­های مختلف به کاربران و مشخص کردن آنها می­تواند نرخ تبدیل شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. به عنوان مثال ایجاد یک ویدئوی آموزشی با زمان کوتاه که سایت شما و فرآیندهای آن را به کاربران معرفی می­کند می­تواند نرخ تبدیل شما را افزایش دهد. کاربران اینترنتی با ذهنیتی که از قبل دارند به سایت شما مراجعه می­کنند و گرافیک، چیدمان و نحوه ارائه اطلاعات در سایت شما، اگر بر اساس ذهنیت قبلی آنها نباشد، می­تواند باعث شود که نتوانند با سایت شما کار کنند و به بخشی که می­خواهند دسترسی پیدا کنند.
نکته دیگری که در بهینه سازی نرخ تبدیل اهمیت دارد، ایجاد روش های مختلف دسترسی به بخش های مختلف و حتی ایجاد روش های مختلف ارسال و پرداخت اینترنتی است. با انجام این کار به کاربران مختلف اجازه می دهیم تا از روشی که به آن علاقمند هستند، کار را انجام دهند و این موضوع نرخ تبدیل ما را بهبود خواهد بخشید. به عنوان مثال ممکن است برخی از مشتریان تمایل به پرداخت آنلاین داشته باشند و برخی دیگر تمایل به پرداخت به صورت حضوری و در صورتی که ما در سایت هر دو روش را داشته باشیم می توانیم به هر دو گروه خدمات ارائه کنیم و مشتریان را از دست نخواهیم داد.

مدیر
مدیر
کارشناس ارشد مدیریت استراتژیک ، ایده پرداز ، مشاور در زمینه تبلیغات ، طراح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *