آشنایی با مفهوم Symbol
12 دی 1396
آشنایی با ابزار اسپری نماد (Symbol Sprayer Tool )
14 دی 1396

نحوه ایجاد یک نماد (Symbol)

درس سی ام : نحوه ایجاد یک نماد (Symbol)

در قسمت های قبل توانستیم با استفاده از پنل Symbol به کتابخانه های آماده آن دسترسی پیدا کرده و از نماد های گرافیکی موجود در این کتابخانه ها ، نمونه هایی را بر روی صفحه قرار دهیم. در این قسمت میخواهیم نماد گرافیکی که بر روی صفحه توسط طراح آماده و ایجاد شده است را به یک نماد تبدیل نماییم. برای این منظور لازم  است مراحل زیر را انجام دهید :

۱- از منوی Window یا با کلیدهای ترکیبی Shift + Ctrl + F11 پنل Symbol را بر روی صفحه نمایش دهید .

۲- یکی از طرحهای هنری ترسیم شده بر روی صفحه را با ابزار Selection Tool انتخاب نمایید .

۳- برای ایجاد یک نماد جدید یکی از راه های زیر را انجام دهید :

 • عنصر انتخاب شده را به پنل Symbol درگ کنید.
 • بر روی آیکن در پایین پنل Symbol کلیک کنید.
 • از منوی پنل Symbol گزینه New Symbol را انتخاب کنید.

۴- با انتخاب گزینه New Symbol پنجره Symbol Option برای تعیین نام نماد و نوع آن باز خواهد شد که علاوه براین دو گزینه، میتوانید از گزینه Registration نیز برای تعیین نقطه ثقل نماد طراحی شده استفاده نمایید .

نحوه ویرایش نماد

همانطور که قبل گفته شد، مهمترین ویژگی کار با نماد ها خاصیت تکرار پذیری ، کاهش حجم فایل و قابلیت اعمال ویژگی ها به مجموعه هایی از نمادهاست. در این میان یکی از نکات بسیار کاربردی در این زمینه نحوه ویرایش یک نماد است که میتواند به صورت گروهی به نمونه ها اعمال شده یا به صورت مستقل هریک از نمونه ها را مورد ویرایش قرار داد. برای اینکه بیشتر با این موضوع و کاربرد های گرافیکی آن آشنا شوید در ادامه به بررسی این روش ها میپردازیم .

 

ویرایش مستقیم نماد از پنل

به پنل Symbol رفته و یکی از نماد هایی که نمونه هایی از آن بر روی صفحه قرار دارد را پیدا کرده و بر روی آن دابل کلیک کنید.

 

 • با دابل کلیک بر روی نماد مورد نظر در پنل ، به محیط ایزوله انتقال داده خواهید شد.
 • در پنجره ایزوله تغییرات مورد نظر خود را بر روی نماد گرافیکی اعمال کنید.
 • با کلیک بر روی دکمه برگشت بالای صفحه ایزوله به صفحه اصلی برگردید، همانطور که مشاهده میکنید تغییرات اعمال شده بر روی نماد اصلی در پنل، بر روی تمامی نمونه های موجود در صفحه نیز اعمال شده است .

 

ویرایش نماد های نمونه در ArtBoard

پیغام نرم افزار برای اعمال تغییرات روی تمام نمونه ها

پیغام نرم افزار برای اعمال تغییرات روی تمام نمونه ها

 

۱- در این روش بر روی یکی از نمونه ها در صفحه ArtBoard دابل کلیک کنید. با این عمل پنجره هایی باز می شود که از شما در مورد تغییرات بر روی نماد و اعمال آن بر روی همه نمونه ها، سؤال خواهد کرد که با کلیک بر روی دکمه Ok می توانید وارد پنجره ایزوله جهت انجام عملیات ویرایشی شوید .

پیغام نرم افزار برای اعمال تغییرات روی تمام نمونه ها

 

۲- در پنجره ایزوله تغییرات مورد نظر خود را بر روی نماد گرافیکی اعمال کنید .
۳- با کلیک بر روی دکمه برگشت بالای صفحه ایزوله به صفحه اصلی بر گردید. همانطور که مشاهده میکنید تغییرات اعمال شده علاوه بر نماد اصلی در پنل، بر روی تمامی نمونه های موجود در صفحه نیز اعمال شده است .

 

نکته : در صورتی که بخواهید تغییرات اعمال شده بر روی نمونه به صورت مستقل انجام شده و بر روی سایر نمونه ها تغییری ایجاد نکند کافی است قبل از رفتن به حالت ایزوله بر روی نمونه کلیک راست کرده و گزینه Break Link To Symbol را انتخاب کرده یا از پایین پنل Symbol بر روی نماد زنجیر کلیک نمایید. در این حالت لینک نمونه با نماد اصلی قطع شده بنابراین تغییرات ایجاد شده بر روی نمونه بر روی سایر نمونه ها و نماد اصلی، اعمال نخواهد شد .

 

پایان درس سی ام

 

درس قبلی درس بعدی
مشاهده لیست دروس آموزش مقدماتی ایلوستریتور

 

Muab
Muab
علاقه مند به طراحی گرافیک و وردپرس

2 Comments

 1. سمیه گفت:

  خوشحالم که مجددا قسمت آموزش های سایت فعال شده
  موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *