کارگاه ترسیم شخصیت کارتونی
7 ژانویه 2018
آشنایی با پنل Link
11 ژانویه 2018
کارگاه ترسیم شخصیت کارتونی
7 ژانویه 2018
آشنایی با پنل Link
11 ژانویه 2018

آشنایی با مفهوم تصاویر وابسته و غیر وابسته

درس سی و پنجم : آشنایی با مفهوم تصاویر وابسته و غیر وابسته

 

نرم افزار Illustrator یک نرم افزار ویرایشگر تصویر با ماهیت برداری است ولی قابلیت کار بر روی انواع مختلف فرمت های تصویری پیکسلی و حتی PSD یا لایه باز فتوشاپ را نیز دارد. این نرم افزار همچنین قادر به باز کردن فایل نقشه های ترسیمی نرم افزار اتوکد نیز بوده، ضمن اینکه قابلیت ویرایش و ذخیره سازی این نقشه ها را با فرمت اصلی نرم افزار اتوکد یا سایر فرمت ها را نیز داراست .

 

یک نکته قابل توجه در مورد نرم افزار Illustrator آنست که این نرم افزار، تصاویر را به دو صورت وابسته و غیروابسته در سند مورد نظر جای میدهد. در نوع وابسته، تصویر قرار گرفته در فایل Illustrator به فایل اصلی خود در بیرون لینک و مرتبط است بنابراین هر گونه تغییر در تصویر اصلی در بیرون نرم افزار موجب تأثیر آن در تصویر داخل سند Illustrator خواهد شد. استفاده از این روش زمانی مفید خواهد بود که نخواهید حجم فایل Illustrator با اضافه کردن تصاویر افزایش یابد. ضمن اینکه مزیت دیگر این روش آنست که با به روز کردن و تغییر تصاویر لینک شده در بیرون نرم افزار، به صورت خودکار، این تصاویر در سند Illustrator نیز به صورت یکجا تغییر خواهند کرد. توجه داشته باشید در این حالت تصویر وارد شده به صورت تخت یا Flat وارد سند شده و توسط ابزار ها و دستورات Illustrator قابل تغییر و ویرایش نیست ولی در حالت دوم یا غیر وابسته به دلیل اینکه تصویر مورد نظر با فایل اصلی خود هیچ گونه ارتباطی نداشته و در حقیقت یک کپی از آن در داخل سند Illustrator جاگذاری میشود، بنابراین حجم آن نیز به حجم فایل Illustrator اضافه شده و هرگونه تغییر در فایل بیرونی تأثیری بر تصاویر داخل سند Illustrator ندارد. البته در این حالت چون تمام اجزاء، اشیا ولایه های تصاویر وارد سند میشوند توسط ابزار ها و دستورات Illustrator میتوان آنها را ویرایش کرده یا تغییر داد.

برای مشاهده نوع تصاویر وارد شده در یک سند Illustrator به لحاظ وابستگی (لینک) و غیر وابستگی، میتوانید پنل Link را از زیر منوی Window فعال نمایید .

 

نحوه جاگذاری یک تصویر (PLACE)

دستور Place یک روش اصلی وارد کردن فرمت های مختلف فایل ها شامل گرافیکی ، تصویری ، متنی ، ترسیمی و… به داخل اسناد نرم افزار Illustrator است. پس از اینکه فایلی را در محیط نرم افزار جاگذاری کردید ، میتوانید از پنل Link برای تعیین، انتخاب، نمایش و یا بروزرسانی آن استفاده کنید. برای اینکه بیشتر با این روش
و کاربردهای آن آشنا شوید مراحل زیر را انجام دهید:

۱- یک سند Illustrator که قرار است در آن یک تصویر جاگذاری شود را باز کنید یا فایل جدید را ایجاد کنید.
۲- از منوی File گزینه Place را برای جاگذاری تصویر در فایل اجرا کنید.
۳-  فایل مورد نظر را انتخاب کنید و به نکات زیر در هنگام انتخاب گزینه های Replace , Template , Link و Show import Options توجه داشته باشید :

  • در پنجره Place با انتخاب گزینه Link فایل انتخابی به صورت لینک و وابسته به فایل اصلی، در سند جاگذاری خواهد شد و در صورت عدم انتخاب این گزینه، فایل مورد نظر به صورت Embed یا غیر وابسته و یک کپی از آن در سند جاسازی خواهد شد .
  • در هنگامی که تصاویر به صورت Link وارد سند Illustrator میشوند بر روی تصویر یک علامت ضربدر و در گوشه سمت چپ نوار کنترل گزینه Linked File به صورت آبی رنگ مشاهده میشود. در مقابل وقتی تصویری به صورت Embed وارد سند میشود تصویر بدون ضرب در بوده و در گوشه سمت چپ نوار کنترل نیز تنها گزینه Image مشاهده خواهد شد.

 

نکته : اگر تصویری به صورت Link وارد سند مورد نظر شود، میتوان با کلیک بر روی گزینه Embed در نوار کنترل، آن را از حالت Link خارج کرده و به صورت اضافه شده به سند یا Embed تبدیل نمایید.

  • چنانچه بخواهید تصویر مورد نظر به صورت پس زمینه نیمه شفاف در زیر دست طراح قرار گیرد لازم است گزینه Templateرا انتخاب کنی .
  • در صورتی که بخواهید در سند Illustrator یک تصویر انتخاب شده را با یک تصویر جدید، جایگزین کنید میتوانید گزینه Replace را فعال نمایید .
  • در هنگام انتخاب فایل هایی مانند Pdf که شامل چندین صفحه است، در صورتیکه بخواهید گزینه های تنظیمی مانند انتخاب شماره صفحه و نوع برش صفحات آنها در سند Illustrator را تعیین کنید لازم است گزینه Show Import Options در حالت فعال قرار دهید، در غیر اینصورت پنجره گزینه های تنظیمی آنها باز نخواهد شد .
  • بر روی صفحه و در محل مورد نظر به اندازه دلخواه درگ کنید تا تصویر مورد نظر بر روی صفحه جاگذاری شود .

 

 

نکته : برای جایگزینی یک تصویر با تصویر دیگر در سند جاری، علاوه بر روشی که در قسمت قبل گفته شد میتوان با انتخاب تصویر در سند و سپس کلیک بر روی گزینه IMAGE ( در صورتیکه تصویر از نوع Embed باشد ) یا Linked File ( در صورتیکه تصویر از نوع لینک در سند جاسازی شده باشد ) و در ادامه با کلیک بر روی آیکون Relink اقدام به انتخاب تصویر جدید در پنجره Place برای جایگزینی کرد .

 پایان درس سی و پنجم

 

 

درس قبلی درس بعدی
مشاهده لیست دروس آموزش مقدماتی ایلوستریتور

Muab
Muab
علاقه مند به طراحی گرافیک و وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *