نحوه ایجاد یک نماد (Symbol)
13 دی 1396
آشنایی با پنل Appearance
14 دی 1396

آشنایی با ابزار اسپری نماد (Symbol Sprayer Tool )

درس سی و یکم : Symbol Sprayer Tool (Shift + S ) 

 

در نرم افزار Illustrator ابزاری به نام اسپری نماد ها وجود دارد که استفاده از آن در بخش هایی از طراحی که قرار است سطح آن را با یکسری نماد یا نماد های یکسان بپوشانیم، کاربرد داشته و کار طراحان را بسیار آسان خواهد کرد. برای شروع کار با این ابزار کافی است مراحل زیر را انجام دهید :

۱- از پنل Symbol یکی از نماد ها یا نماد های موجود را انتخاب کنید .

۲-  ابزار ( Symbol Sprayer Tool )  Shift+S  را از جعبه ابزار برنامه و یا از بخش ابزار های مربوط به نماد ها انتخاب نمایید .

۳- همانطور که مشاهده می کنید با کلیک و درگ، اسپری نماد را بر روی صفحه میپاشد .

نحوه اسپری کردن یک نماد

نحوه اسپری کردن یک نماد

نحوه اسپری کردن یک نماد

 

نکته : برای تغییر اندازه نمونه های موجود در صفحه کافی است از بخش ابزار های مربوط به نمادها، ابزار Symbol Sizer Tool را انتخاب کرده سپس با کلیک و درگ بر روی نمونه ها توسط این ابزار باعث افزایش اندازه آنها و با پایین نگه داشتن کلید Alt و کلیک و درگ ، میتوان اندازه آن را کاهش داد .
نکته : چنانچه در هنگام کار با ابزار اسپری کلید Alt را پایین نگه داشته و بر روی علامت + نمادهای روی صفحه درگ یا کلیک کنید مشاهده خواهید کرد که در مسیر حرکت ابزار، نمادها حذف میشوند.

 

ایجاد جلوه های ویژه

در نرم افزار های گرافیکی، یکی از بخش هایی که باعث جذابیت طرح مورد نظر شده و مخاطبان زیادی را  جذب خود می  نماید، جلوه های گرافیکی است. اگر از کاربران نرم افزار Photoshop باشید می دانید که این نرم افزار امکانی تحت عنوان Filter با تعداد بسیار زیادی جلوه دارد که میتوان از آنها در پروژه های مختلف، استفاده های کاربردی کنید. نرم افزار Illustrator نیز تعداد زیادی از این جلوه ها را دقیقا مشابه نوع فتوشاپی آن در منوی Effects خود قرار داده که میتوان از آنها استفاده کرد. قبل از اینکه به بررسی تعدادی از این جلوه ها بپردازیم، لازم است با انواع جلوه های اعمال شده بر روی اشیاء آشنا شوید :

۱- جلوه های تخریبی ( Destructive Effects )

جلوه هایی هستند که پس از اعمال بر روی شیء مورد نظر غیر قابل حذف شدن بوده و ساختار اصلی شیء را دچار تغییر دائمی می نمایند. از نمونه های بارز این جلوه ها میتوان به تعدادی از جلوه های پیکسلی Bitmap اشاره کرد .

۲- جلوه های غیر تخریبی ( Nondestructive Effects )

این دسته از جلوه ها که عموما جلوه های برداری هستند پس از اعمال بر روی شیء، به راحتی قابل حذف بوده و یا میتوان اثر اعمال شده بر روی شیء را تغییر داد .

 

آشنایی با مفهوم جلوههای ظاهری اشیاء

به طور کلی در نرم افزارهای برداری مانند Illustrator طرح های ترسیمی به دلیل خاصیت برداری خود تنها از خطوط و تعدادی نقاط تشکیل میشوند که اسکلت اصلی طرح مورد نظر را تشکیل داده و به آنها مسیر گفته میشود. این مسیرها زمانی که ویژگی ها یا جلوه هایی به آنها اعمال میشود، از حالت مسیر به شیء یا عنصری تبدیل
میشوند که دارای خاصیت های منحصر به خود میباشد. ویژگی های ظاهری
یکی از انواع ویژگی هایی است که اگرچه بر روی شیء اعمال میشود ولی ساختار اصلی آن را دچار تغییر نمیکند. Appearance Attributes یا ویژگی های ظاهری را میتوان شامل Fill، Stroke، Transparency و Effects دانست.
در هنگام کار با ویژگی های ظاهری اشیاء به این نکته توجه داشته باشید که وقتی این ویژگی ها را به یک لایه اعمال میکنید، تمامی سلسله مراتب لایه های زیر مجموعه لایه اصلی، نیز تحت تأثیر جلوه مورد نظر قرار می گیرند ولی اگر در این میان لایه ای را از زیر مجموعه لایه اصلی خارج کنید، جلوه مورد نظر نیز از آن حذف خواهد شد بنابراین می توان نتیجه گرفت که ویژگی های ظاهری به لایه وابسته میباشند نه به شیء مورد نظر در آن لایه .
یکی از پنل هایی که برای اعمال و مدیریت جلوه های ظاهری مورد استفاده قرار میگیرد پنل Appearance است که در ادامه به بررسی کامل آن میپردازیم .

 

پایان درس سی و یکم

 

درس قبلی درس بعدی
مشاهده لیست دروس آموزش مقدماتی ایلوستریتور

Muab
Muab
علاقه مند به طراحی گرافیک و وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *