دامنه (دامین) چیست ؟
22 آذر 1390
کاتالوگ چیست؟
30 آذر 1392

آشنایی با Illustrator CC

آشنایی با نرم افزار ایلوستریتور
انواع نرم افزارهای گرافیکی

تصاویری که در رایانه وجود دارند را می توان به دو دسته تصاویر برداری و تصاویر پیکسلی تقسیم بندی کرد. دستهٔ اوّل یعنی تصاویر برداری به تصاویری گفته می شود که در نرم افزار هایی مانند Freehand،Corel Draw و Illustrator ایجاد می شوند. این سری از تصاویر به دلیل اینکه ساختار آنها را بردارها و منحنی هایی تشکیل می دهند  که بر اساس فرمول های ریاضی محاسبه و ایجاد شده اند، دارای قابلیت مقیاس Scaleable بوده و تغییر پذیری یا اندازه و بزرگ و کوچک کردن آنها هیچ تأثیری بر کیفیت تصویر یا ترسیم مورد نظر ندارد.

در تصاویر برداری هر شیء ساختاری مستقل دارد و در هنگام تغییر، محاسبات مستقلی بر اساس فرمول های خاصی بر روی آنها صورت می گیرد.به همین دلیل، این دسته از نرم افزارها را برداری یا Vector می نامند.
دسته دوم تصاویر، آنهایی هستند که توسط نرم افزار هایی مانند فتوشاپ ایجاد می گردند که اساس تشکیل این دسته از نرم افزار ها، مجموعه ای از نقاط مربع شکلی است که ما آنها را به عنوان پیکسل می شناسیم. در این گونه تصاویر بر خلاف نوع قبلی، اشیاء موجود در تصویر به صورت مجموعه ای از نقاط کنار هم می باشند که ساختاری غیر مستقل و وابسته به یکدیگر دارند به طوری که با تغییر و ویرایش یک تصویر پیکسلی لازم است گروهی از پیکسل ها  مورد اصلاح و ویرایش قرار گیرند. بدین لحاظ دسته دوم نرم افزار های گرافیکی را نرم افزار های پیکسلی یا Raster نام گذاری کرده اند.

 – نرم افزارهای گرافیکی برداری

گرافیک برداری مجموعه ای از خط ها و منحنی هایی هستند که بر اساس فرمول های ریاضی،تغییرات موجود در آنها محاسبه و تعریف می گردد. بدیهی است اگر تغییری در این گونه تصاویر ایجاد شود چون بر اساس فرمول های ریاضی این تغییرات محاسبه و سپس بر روی اشکال اعمال می شود عملیاتی چون تغییر اندازه یا بزرگ کردن هیچ گونه تأثیری بر کیفیت آنها نخواهد داشت.

مقایسه تصویر برداری و پیکسلی

مقایسه تصویر برداری و پیکسلی

اما مهمترین عیب این گونه نرم افزار های گرافیکی آنست که برای ویرایش تصاویر با درجه رنگی پیوسته مناسب نمی باشند به همین دلیل شرکت های تولید کننده این گونه نرم افزار ها، آنها را مناسب کار های ترسیمی می دانند نه تصویری. ضمن اینکه گرافیک های برداری بهترین انتخاب برای گرافیک هایی هستند که باید در اندازه های مختلف و متفاوت ظاهر شوند.

مزایای طرح های وکتور

– قابلیت مقیاس پذیری (Scalable) بدون کم شدن وضوح تصویر
–  قابلیت تبدیل خطوط به هر شکل و اندازه ای
– قابلیت چاپ با وضوح بالا
– فایلی با سایز کمتر
– مناسب برای کشیدن عکس و شکل

معایب طرح های وکتور

– نقاشی ها گرایش به کارتونی بودن و حالت مسطح دارند

– تولید نقاشی های نزدیک به واقعیت مشکل است.

– برای ویرایش تصاویر با درجه رنگی پیوسته مناسب نمی باشند.

 

آشنایی با  Illustrator CC

Illustrator برنامه ای است که می توان با آن اشکال وکتور کشید. در مقایسه با تصاویری که بر اساس پیکسل و نقطه هستند، Illustrator از  معادلات و روابط ریاضی برای کشیدن اشکال استفاده می کند و این خصوصیت باعث می شود تا طرح های وکتور قابلیت مقیاس پذیر خوبی داشته باشند تا هنگام کم یا زیاد کردن مقیاس از کیفیت اولیه آن کاسته نشود.

 Illustrator در لغت به معنی تصویرگر، نرم افزاری است که با ابزار های مختلف موجود در برنامه می توان اقدام به خلق آثار برداری و جلوه های گرافیکی بسیار جذابی کرد. از این نرم افزار برای طراحی لوگو، کشیدن نقشه های راهنما، کشیدن عکس و تصویربرداری، کشیدن طرح های اطلاع رسانی یا Info graphics و طراحی گرافیکی اوراق اداری، بروشور، تقویم، صفحات وب، چندرسانه ای و کاتالوگ های تبلیغاتی، چارت ها، نمودارها، کارتون ها می توان استفاده کرد.
این نرم افزار محصول شرکت آدوبی است بنابراین با نرم افزار  Photoshop و سایر محصولات این شرکت سازگاری کامل دارد. نرم افزار Illustrator در میان انواع نرم افزار های گرافیکی بسیار شبیه Photoshop است با این تفاوت که این نرم افزار برداری است و فتوشاب جزء نرم افزار های پیکسلی محسوب می شود.
نسخه ای که در این آموزش مورد بررسی قرار خواهد گرفت، نسخه Illustrator CC  یا همان Creative Cloud است که دارای قابلیت سازگاری با فناوری روز دنیا و اضافه شدن ذخیره سازی ابری است.
با رشد بسیار سریع اینترنت در سراسر جهان و استفاده بسیار زیاد از انواع دستگاه های الکترونیکی مانند: انواع رایانه ها، تلفن های همراه هوشمند، گجت ها و… این ایده به وجود آمد که برای استفاده همزمان کاربران از چند دستگاه و قابلیت سریع دسترسی به اطلاعات در هر لحظه، نرم افزار های طراحی شده جدید دارای قابلیت رایانش ابری باشند به طوری که کاربران بتوانند اطلاعات خود را در یک فضای اختصاصی و مختص به خود قبلاً آپلود کرده و در هر لحظه و با هر دستگاهی که به اینترنت متصل است به اطلاعات خود دسترسی داشته و نیازی به کپی کردن یک نوع اطلاعات به صورت تک تک در دستگاه های متعدد نباشد، بدین لحاظ بعد از نسخه Cs6 شرکت آدوبی به جای نسخه ۷ نرم افزار، اقدام به طراحی نسخه  CC با قابلیت رایانش ابری کرده است. به خاطر داشته باشید در این تکنولوژی در هر لحظه اطلاعات هر شخص مانند یک ابر بالای سر او و قابل دسترس برای او است.
البته از ویژگی های مهم این تکنولوژی آنست که به طور همزمان یک گروه از گرافیست ها می توانند فارغ از مکان جغرافیایی، بر روی یک پروژه به طور مشترک کار کرده واز همه مهمتر در هر لحظه به پروژه دسترسی داشته باشند.
ما در اینجا علاوه بر آشنایی با محیط برنامه و کاربرد ابزار ها و دستورات موجود در نرم افزار ،Illustrator CC به صورت عملی نیز، شما را با کاربرد های حرفه ای آن آشنا خواهیم کرد.

مزایای نرم افزار Illustrator CC

– طراحی آثار برداری مختلف

– اجرای سریع تر و آسان تر ایده های طراحی در محیطی با ابزار های متنوع

– آماده سازی گرافیک برداری برای سایر نرم افزار ها

– پنل کنترل رنگ بسیار پیشرفته

– امکان کار کردن سریع و راحت با نقاط موجود در یک مسیر برداری

– قابلیت ویژه نرم افزار در انجام عمل Crop برای ایجاد برش های محدوده ای برای گرفتن خروجی

– قابلیت گروه بندی عناصر و اشیاء طراحی، جهت ویرایش سریع و راحت آنها

– امکان تایپ متن سریع به خاطر وجود امکانات متنی کاراکتری و پاراگرافی

– امکان گرفتن خروجی استاندارد برای وب

–  قابلیت ایجاد خروجی های pdf

– امکان تولید گرافیک های متحرک و جلوه های ویژه بصری

–  قابلیت ساخت نماد های گرافیکی برای سایر نرم افزار ها مانند Flash

–  سازگاری با Windows 10

– پشتیبانی از زبان فارسی

 

کاربردهای متداول Illustrator

– طراحی لوگو

– کشیدن نقشه

 

– کشیدن عکس و تصویر

– کشیدن طرح های اطلاع رسانی یا Infographics

– نقاشی های که بر اساس یک عکس کشیده می شوند.

 و کاربردهای دیگر که به مرور با آنها آشنا خواهیم شد.

 

پایان درس اول

 

درس بعدیمشاهده لیست دروس آموزش مقدماتی ایلوستریتور
مدیر
مدیر
کارشناس ارشد مدیریت استراتژیک ، ایده پرداز ، مشاور در زمینه تبلیغات ، طراح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *