کارگاه طراحی InfoGraphic
12 دی 1396
نحوه ایجاد یک نماد (Symbol)
13 دی 1396

آشنایی با مفهوم Symbol

درس بیست و نهم : آشنایی با مفهوم Symbol

 

در بسیاری از پروژه های گرافیکی مانند ساخت پویانمایی ها و یا تصویرسازی های رایانه ای ، با شکل هایی روبه رو میشویم که به دفعات در طول پروژه با رنگها، زاویه ها و اندازه های مختلف ، تکرار شده اند بدیهی است اگر در پروژه مورد نظر ، این اشکال به صورت واقعی در سند جاسازی شوند به میزان قابل توجهی حجم فایل افزایش
خواهد یافت که این امر به خصوص در صفحات وب ، مانع از بارگذاری سریع فایل برای نمایش خواهد شد.


راهکاری که برای جلوگیری از این مشکل در اکثر نرم افزارهای گرافیکی مانند Flash یا Illustrator طراحی شده است استفاده از سمبل ها یا نمادهای گرافیکی و قرار دادن آن در کتابخانه اختصاصی نرم افزار است ، به طوری که در این حالت به جای اینکه ، خود نماد در پروژه قرار گیرد یک کپی از آن ، که با نماد اصلی موجود در کتابخانه برنامه در ارتباط است در سند جای میگیرد.

به نمادهای گرافیکی که از کتابخانه ، بر روی ArtBoard قرار گرفته و در قسمت های مختلف پروژه مورد استفاده قرار می گیرند اصطلاحا نمونه یا Instance میگوییم. اگرچه نمونه ها یک کپی از نمادهای گرافیکی موجود در کتابخانه می باشند اما برخلاف کپی های معمولی که هر عنصر به میزان حجم خود بر حجم نهایی فایل می افزاید ، نمونه ها به دلیل اینکه آدرسی از نماد اصلی موجود در کتابخانه میباشند استفاده متعدد از آنها علاوه بر اینکه سرعت طراحی را برای طراحان افزایش داده ، در مقابل حجم فایل و سرعت ذخیره سازی و چاپ فایل را کاهش خواهند داد.

نکته قابل توجه دیگر در مورد نمونه ها این است که تغییرات آنها در ArtBoard مستقل از سایر نمونه هاست در حالی که تغییر یک Symbol یا نماد در کتابخانه می تواند باعث تغییر تمامی نمونه های وابسته به آن ، در کل سند شود. علاوه بر این ، نمادها برای خروجیهای SWF و SVG بسیار مفید و کاربردی می باشند که در ادامه بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد .

 

آشنایی با پنل Symbol

همانطور که گفته شد ، پنل Symbol محلی برای نگهداری نماد های گرافیکی و یک پل ارتباطی برای دسترسی به نماد های موجود در کتابخانه های آماده نرم افزار Illustrator است. برای فعال کردن این پنل میتوان از منوی Window و فعال کردن گزینه Symbol و یا از کلیدهای ترکیبی Shift + Ctrl + F11 استفاده کرد .

برای آشنایی بیشتر با این پنل و نحوه کار با آن مراحل زیر را دنبال کنید :

پنل Symbol

پنل Symbol

۱- از منوی Window یا با استفاده کلیدهای ترکیبی  Shift + Ctrl + F11 پنل Symbol را بر روی صفحه نمایش دهید. همانطور که مشاهده میکنید به طور پیش فرض تعدادی نماد (سمبل) از پیش ساخته شده در این پنل وجود دارد که می توانید با درگ ، آنها را به پروژه یا صفحه هنری اضافه نمایید .

پنل Symbol

 

۲- در پنل Symbol میتوان از کتابخانه های تخصصی موجود در این نرم افزار نیز برای اضافه کردن نمونه به صفحه استفاده کرد. برای این منظور کافی است به منوی پنل رفته و با استفاده از گزینه Open Symbol Library یکی از کتابخانه های آماده موجود در نرمافزار Illustrator را باز کنید ، البته با کلیک بر روی آیکن کتابخانه موجود در گوشه سمت چپ و پایین پنل نیز میتوان به کتابخانههای آماده نرم افزار دست پیدا کرد.
۳- یکی از کتابخانه های موجود را به دلخواه انتخاب کرده تا پنل حاوی نماد های گرافیکی آماده آن باز شود. در ادامه شما میتوانید هریک از آنها را با درگ کردن، بر روی صفحه قرار دهید.

به عنوان مثال کتابخانه ۳D Symbol را انتخاب کرده ، سپس دو تا از نمادهای آن مانند نماد خانه و خورشید را بر روی صفحه قرار دهید .

 

پایان درس بیست و نهم

 

 

درس قبلی درس بعدی
مشاهده لیست دروس آموزش مقدماتی ایلوستریتور

Muab
Muab
علاقه مند به طراحی گرافیک و وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *